Okná

Autor: Lucia Škodová | 24.1.2016 o 11:20 | (upravené 3.6.2016 o 10:43) Karma článku: 3,25 | Prečítané:  333x

Kedysi dávno ľudia vymysleli úžasný vynález, ktorý im umožnil vidieť cez steny. Zaujímavosťou okien je, že sa často cez ne dá vidieť z oboch strán.

Okno do histórie

Ako vlastne vznikli? Jedna teória tvrdí, že ľudia si v tmavej, chladnej jaskyni príliš namáhali oči pri počítači, a tak ich napadlo získať svetlo z vonku. Moja ženská intuícia mi ale našepkáva, že to tak nemohlo byť, pretože veľa svetla nám väčšinou na monitore vadí.

Okná prešli dlhým historickým vývojom. Ako sa menili umelecké smery, menili sa ich dĺžky, hrúbky, šírky a veľkosti. Postupne naberali mnohé prídavné zariadenia typu: kvet na okne, záclona, záves, pavučiny, kakance od holubov. Dnes majú väčšinou obdĺžnikový tvar. Nevyriešenou záhadou je, prečo na dverách kadibudky majú tvar srdiečka. Mnoho ľudí tvrdí, že je to zadok, dole hlavou. Ale myslím, že to tak nebude, lebo zadok hlavu nemá.

Od svojho vzniku nám priniesli mnoho radostí, ale aj starostí.

Ružové radosti

Začnem tými radosťami. Na prvé miesto by som dala vibrátor v tvare eSíčka. Jeho hlavným účelom je... aha, pardon! Očakávate v článku radosti z okien!

Pozitívno-radikálna skupina vyzdvihuje fakty, že cez okno nám môže svietiť slnko, a keď využijeme zabudovanú funkčnosť otvárania, tak aj čerstvý vzduch. Na svoje si prídu aj sniperi. Určite ich poznáte z hry Counter strike.

Všeobecne, okná už veľakrát pomohli v ťažkých životných situáciach, ale niet nad vlastné zážitky. Preto by som tento odstavec prenechala diskusiám.

Sivé starosti

Na druhej strane stojí extrémistická skupina, ktorá poukazuje na negatívne stránky okien. Známe sú nedávne udalosti krutých bojov o rožok s holubmi, ktoré vleteli do izby práve oknom.

Mnohí programátori sa zas sťažujú na svetlo, ktoré im svieti do monitora už zo spomínaných okien. Toto len podporuje moju teóriu, že takto okná rozhodne vzniknúť nemohli! 

No najhoršie je to asi v lete, keď sa do našich domovov dobíjajú krvilačné komáre. Krv cicajú (podobne ako o ľudí) len samičky, preto majte vždy doma pustený futbal na obranu.

Názory odborníkov a respondentov

Mnoho odborníkov a opýtaných prispelo svojimi názormi a skúsenosťami k vzniku tohto odborného a výchovno-vzdelávacieho článku. Čo sa týka ich vzťahu k oknám, definovali ho ako osobný a hlboký, hlavne ku francúzskym. 
"Moje srdce vždy zaplesá a moje telo sa vždy roztrasie." Mária K.
Mnohí si všimli, že sa dajú otvoriť, a dnu potom prúdi čerstvý vzduch. Známy je prípad jedného informatika, ktorý po dlhšom čase umyl svoje okno a zistil, že mu rastú pred domom tri stromy.

Podľa oknitológov sú tri skupiny ľudí:

  1. ​oknofobici - boja sa bubákov, ktorí číhajú za oknami (patria sem malé deti a dôchodcovia). Majú strach z čistiacich prostriedkov na okná (študenti) a z okien všeobecne (linuxáci).
  2. oknofilici - prejavujú sa nadmerným pozeraním z okien. Známy je prípad muža, ktorý sledoval cez okno veľkú žeravú guľu, ako asi tri razy prebehla po oblohe. Keď sa spamätal, zistil, že v skutočnosti prešli tri dni.
  3. normálni ľudia.

Čo sex a okná? Testované subjekty odpovedali, že vtedy si človek ani neuvedomí, že tam nejaké okná sú. Ak samozrejme nevadí priveľa svetla. Unikátnym riešením je zavretie a zatiahnutie. V prírode sa vyskytujú aj exhibicionisti, ale o tom bude iný článok.

Pojem okno sa dnes používa v mnohých metaforách a frázach, prosím ukážky z oknoslovníka:

  • "Oči sú oknom do duše."
  • "Mám okno!" (na skúške, pri písomke)
  • "Fuj, ty prasa, otvor okno!"

Zhrnutie

Po dlhom pátraní som došla k záveru, že by sme sa mali nad oknami vážne zamyslieť. Čo všetko nám dávajú, ale takisto, čo môžeme dať my im. Prinajmenšom ich nerozbíjať. Teóriu rozbitého okna už za nás Wilson a Kelling patrične overili. Možno nie sú pre vás až také dôležite (keď máte radi smrad a tmu) a mohli by ste si za ne nájsť náhradu. Ale keby existovalo niečo lepšie, určite by to už nejaká žena vymyslela.

ODKAZ na záver
Využívajte okná najviac, ako sa len dá. Napríklad, keď vás vykopnú dverami, môžete sa vždy vrátiť oknom!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?